French Open: Order of Play

French Open: Order of Play

Alexander Zverev, Felix Auger Aliassime, Ons Jabeur, Maria Sakkari and Spain’s Carlos Alcaraz are all in action on the opening day of the French Open at Roland Garros; Play starts at 10am (BST) on all courts

Last Updated: 21/05/22 11:37pm


Court Philippe Chatrier will be at full capacity for this year’s French Open

Order of Play for Day One of the French Open with Alexander Zverev, Ons Jabeur, Maria Sakkari and Carlos Alcaraz all taking to the court.

(All times are BST)

Court Philippe Chatrier

10:00: 6-Ons Jabeur (Tunisia) v Magda Linette (Poland)

9-Felix Auger Aliassime (Canada) v Juan Pablo Varillas (Peru)

Clara Burel (France) v 4-Maria Sakkari (Greece)

Juan Ignacio Londero (Argentina) v 6-Carlos Alcaraz (Spain)

Court Suzanne Lenglen

10:00: Sloane Stephens (United States) v Jule Niemeier (Germany)

23-John Isner (United States) v Quentin Halys (France)

3-Alexander Zverev (Germany) v Sebastian Ofner (Austria)

Kristina Mladenovic (France) v 17-Leylah Fernandez (Canada)

Court Simonne Mathieu

10:00: Hugo Dellien (Bolivia) v Dominic Thiem (Austria)

Kaia Kanepi (Estonia) v 10-Garbine Muguruza (Spain)

Fabio Fognini (Italy) v Alexei Popyrin (Australia)

18-Coco Gauff (United States) v Rebecca Marino (Canada)

Court 6

10:00: Sorana CIRSTEA (ROU) v Tatjana MARIA (GER)

Andrey KUZNETSOV v Diego SCHWARTZMAN (ARG)

Tallon GRIEKSPOOR (NED) v Alejandro DAVIDOVICH FOKINA (ESP)

Elena-Gabriela RUSE (ROU) v Elise MERTENS (BEL)

Court 7

10:00: Grigor DIMITROV (BUL) v Marcos GIRON (USA)

Carole MONNET (FRA) v Karolína MUCHOVA (CZE)

Bernarda PERA (USA) v Jil TEICHMANN (CHE)

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) v Thanasi KOKKINAKIS (AUS)

Court 8

10:00: Aljaz BEDENE (SLO) v Christopher O’CONNELL (AUS)

Pablo CUEVAS (URU) v Jenson BROOKSBY (USA)

Astra SHARMA (AUS v Varvara GRACHEVA

Mirjam BJORKLUND (SWE) v Donna VEKIC (CRO)

Court 9

10:00: Daniel ALTMAIER (GER) v Jaume MUNAR (ESP)

Aliaksandra SASNOVICH v Xinyu WANG (CHN)

Olga DANILOVIC (SRB) v Dalma GALFI (HUN)

Michael MMOH (USA) v Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)

Court 12

10:00: Beatriz HADDAD MAIA (BRA) v Cristina BUCSA (ESP)

Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED) v Pavel KOTOV

Camilo UGO CARABELLI (ARG) v Aslan KARATSEV

Lauren DAVIS (USA) v Marie BOUZKOVA (CZE)

Court 13

10:00: Borna CORIC (CRO) v Carlos TABERNER (ESP)

Katerina SINIAKOVA (CZE) v Petra MARTIC (CRO)

Alison VAN UYTVANCK (BEL) v Ann LI (USA)

Jason KUBLER (AUS) v Denis KUDLA (USA)

Court 14

10:00: Camila OSORIO (COL) v Harmony TAN (FRA)

Taro DANIEL (JPN) v Gregoire BARRERE (FRA)

Nuno BORGES (POR) v Karen KHACHANOV

Belinda BENCIC (SUI) v Reka Luca JANI (HUN)

Don’t forget to follow us on skysports.com/tennis, our Twitter account @skysportstennis & Sky Sports – on the go! Available to download now on – iPhone & iPad and Android

scroll to top